Czym są Standardy Ochrony Małoletnich?
Jest to dokument, który zawiera zasady i politykę bezpieczeństwa dzieci wraz z wytycznymi działań ochronnych i interwencyjnych podejmowanych przez naszych pracowników w trakcie pracy z dziećmi.
Dlaczego zostały opracowane i przyjęte Standardy Ochrony Małoletnich?
Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą został wprowadzony ustawą z 28.07.2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Mocą tej noweli, do ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich został dodany nowy rozdział - 4b pt.: Standardy ochrony małoletnich.
Nowe przepisy weszły w życie 15 lutego 2024 r., natomiast podmioty zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, miały 6-miesięczny czas na ich wdrożenie - czyli do 15 sierpnia 2024 r.
Jakie dobro płynie dla dzieci ze Standardów Ochrony Małoletnich?
Materiał ten powstał, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom na rzecz których nasza Jednostka podejmuje działania, realizuje zajęcia, organizuje zajęcia rekreacyjne, edukacyjne i pomocowe. Dzieci mają prawo wiedzieć w jaki sposób mogą skorzystać ze wsparcia w sytuacjach krzywdzenia. Dzieci mają prawo wiedzieć jak przygotowywany jest i weryfikowany każdy człowiek, który będzie realizował zajęcia , aktywności, relacje z małoletnimi. Dzieci mają prawo do bezpieczeństwa, ochrony i dorastania w szacunku.
Wszyscy pracownicy zatrudnieni przez MOSiR w Sochaczewie mający kontakt z dziećmi są zobowiązani do utrzymania profesjonalnej relacji z małoletnimi opartej na przestrzeganiu zasad bezpiecznej relacji. Zależy nam przede wszystkim na dobru i bezpieczeństwu dzieci!
STNADARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
(wersja skrócona dla małoletnich)
1. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie w relacjach z małoletnimi powinni:
2. Pracownicy nie mogą stosować przemocy wobec dzieci, jak i nie mogą utrwalać wizerunku dziecka dla potrzeb prywatnych (np. filmować, nagrywać głos, fotografować).
3. Kontakt pracownika z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów opiekuńczych lub wychowawczych lub innych związanych z działalnością MOSiR w Sochaczewie.
Pamiętaj! Jeśli czujesz się krzywdzony poprzez zaniedbywanie, wykorzystywanie lub stosowanie, jakiejkolwiek formy przemocy wobec Ciebie przez pracownika MOSiR lub przez dziecko na terenie MOSiR zgłoś ten fakt innemu pracownikowi, który wysłucha i pomoże.
Zarządzenie Dyrektora MOSiR nr 24/2024 w sprawie przyjęcia Standardów Ochrony Małoletnich w MOSiR w Sochaczewie
/files/image/240819135832_0001.pdf
Standardy Ochrony Małoletnich w MOSiR
Zarządzenie_nr_24_2024_ZAŁĄCZNIK_standardy_ochrony_małoletnich_MOSiR-(1)
Standardy Ochrony Małoletnich - wersja skrócona dla małoletnich
Karta Interwencji
Rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów