przejdź do Sochaczew.pl
327439 odwiedzin
Wirtualna wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki

Dziś proponujemy Wam wycieczkę 😉 tylko wirtualną niestety, ale zawsze to coś 😉 Naszych obiektów zwiedzać nie będziemy, bo wszyscy je doskonale znacie, choć może i taką propozycję warto byłoby zrealizować. Na razie na obiektach trwają remonty, porządki, więc dziś „pojedziemy” do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Z oczywistych względów Muzeum jest zamknięte, ale można je odwiedzić wirtualnie.

Poniżej link do wirtualnego spaceru po gmachu muzeum i jego wystawach : www.muzeumsportu.waw.pl/360/ .


Zapraszamy do zwiedzania.

Kilka słów o muzeum:
„Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 r. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie.
Pierwszą siedzibą był budynek przy ulicy Rozbrat. W 1966 r. nastąpiło otwarcie MSiT w nowej siedzibie na stadionie Skry w Warszawie przy ulicy Wawelskiej. W 2005 r. MSiT przeprowadziło się do nowej siedziby w Centrum Olimpijskim, gdzie 5 listopada 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej.
Zbiory muzeum liczą ponad 45 tys. eksponatów – są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, żetony, plakiety, puchary, odznaki sportowe, i turystyczne oraz monety, sztandary, flagi, proporce i emblematy, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne, dzieła sztuki (rzeźby, malarstwo, grafika, medale artystyczne, tkanina) o tematyce sportowej, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, ponad 15 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów. Kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa.
Muzeum ma w swoim dorobku ponad sto pięćdziesiąt wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną (lekcje muzealne, cykle edukacyjne, konkursy) skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami kultury i edukacji, prowadzi spotkania metodyczne z kadrą nauczycielską, wydaje własne publikacje monograficzne i okolicznościowe. W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbywają się również giełdy kolekcjonerów pamiątek sportowych (w różnych terminach), Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz (maj) oraz różnego typu spotkania, promocje i imprezy okolicznościowe.
Muzeum jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Centrum Olimpijskie
Zaprojektowany przez architekta Bogdana Kulczyńskiego budynek ma 7 kondygnacji (w tym jedną podziemną). Budynek przesiąknięty jest symboliką idei olimpijskiej, formalnie wyrażoną w kształtach i funkcjach. Efektowny jest kształt budynku wzniesionego na rzucie elipsy oraz przypominający znicz szyb windowy i imponujące zadaszenie nawiązujące do architektury stadionów. Na frontonie umieszczono motyw olimpijskich kół. Na parterze czarny sufit, szare betonowe ściany trzonów komunikacyjnych, podłoga z szarego dolomitu - wszystko zostało przecięte dynamiczną wstęgą rampy-bieżni w kolorze mocnej czerwieni. Ta serpentyna stanowi wejście na ekspozycję stałą Muzeum Sportu i Turystyki.”

Źródło: https://www.muzeumsportu.waw.pl/muzeum/o-muzeum/historia

A A A
21.04.2020
godz.09:02
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość